Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek
Historie třídy S má dlouholetou tradici, proto zde nebudu uvádět všechny předchůdce vozu W140. Kdybych se snažil poskládat všechny vozy které Mercedes vyrobil, určitě bych se v tom zamotal. Jediné co by mi mohlo pomoci je kniha "Mercedes-Benz Fastination", takže pokud byste měli zájem seznámit se blíže historií značky Mercedes-Benz, pak vřele tuto knihu doporučuji! (ještě poznámka, nevím zda vychází v češtině, já mám německou verzi).

Obrazek


ObrazekRozhodl jsem se začít u vozu W111. Čtyřdveřový čtyř až pětimístný sedan, motor vpředu a pohon zadních kol. Řadový šestiválec s rozvodem OHC a objemem 2195 cm³, vrtání 80 mm a zdvih 72,8 mm, komprese 8,7, výkon 70 kW (95 koní) při 4800 ot/min, točivý moment 172 Nm při 3200 ot/min. Čtyřstupňová převodovka, rozvor 2750 mm, vnější rozměry 4875x1795x1500 mm, hmotnost 1320 kg, maximální rychlost 157 km/h, zrychlení na stovku za 15,0 s.ObrazekMercedes-Benz 220 b (řada W111) se vyráběl v letech 1959 až 1965. Dodávaly se také silnější modely 220 Sb a 220 SEb.

Dalším užasným vozem této třídy je vůz s továrním označením W116. Tento vůz disponoval velmi bohatou výbavou. Nově vyvinutá generace nejvyšší třídy mezi vozy Mercedes Benz byla veřejně odhalena v září roku 1972.Obrazek První oficiální S-klasse třída (interně označená jako W116) vedla k odstranění modelového typu W108/109 a zavedení nových modelů 280S, 280SE a 350SE. O půl roku později byla nová S-klasse nabízena se silnějším motorem o obsahu 4,5 L. Osmiválec do V který byl paralerně montován do typu W107 450SL a 450SLC. S-klasse W116 také reprezentovala nejmodernější technologii v pasivní bezpečnosti. ObrazekMnoho těchto bezpečnostních prvků bylo poprvé použito při konstrukci modelu 350SL. A z tohoto typu byly potom převedeny na limuzíny W116. To obsahovalo např. nádrž, která byla umístěna nad zadní nápravou (přemístěna z místa kde je rezervní kolo), hodně čalouněná palubní deska, čtyřramenný volant s polštářovou plochou, která maximálně zvyšovala tlumení nárazu. ObrazekPrůkopníkem této doby byla W116, která obsahovala nejvíce zlepšení, jako žádné jiné modely Mercedes. Nicméně byl vyvinut pevnější interiér pro pasažéry, který obsahoval vyztuženou konstrukci střechy, vyztužené byly také dveře a nosné sloupky střechy. Energii pohlcující přední a zadní nárazy, které byly odzkoušeny při "crash" testech.

S dalším "eskovým" typem se již dostáváme do počátku 80let.Obrazek Jedná se o Mercedes s označením W126 lidově "Čína".Obrazek Tento Mercedes už používá vyspělé technologie a svou výbavou a luxusem se může rovnat současným vozům. Jistě reprezentuje představitele různých zemí po celém světě ještě dodnes. Sám jsem tento vůz vlastnil a mohu vše pouze potvrdit.Obrazek Na rozdíl od předchozích řad, můžete čínu používat ne jako oldtimera ale jako běžné vozidlo. Vykon, výbava, komfort a pohodlí, vám bude stačit i v dnešní době. Samozřejmě když budete mít nějaký pěkný kousek, který budete leštit v garáži, tak je to jedině dobře, už dnes ho můžete dát na veteránské SPZ a jezdít s ním po srazech oldtimerů.Obrazek Ve své době byste zaplatili za 560SEL více jak 140.000,-DM. Co více dodat.... leda se trochu pokochat fotkami :-) .
Výzkum a projekce nové S-klasse se datuje až do roku 1971. A v roce 1978, vyjel první prototyp nového vozu. Poprvé byla 126 představena na autosalónu IAA ve Frankfurtu v září roku 1979. Dvě varianty vozu, představovali tyto označení: normální verze SE a asi o 140 mm delší bylo označeno jako obvykle: SEL. Dlouhá verze představovala maximální luxus a pohodlí na zadních sedadlech. Na bezpečnost se nezapomnělo, než první W126 sjely z výrobního pásu, byly prováděny "crash" testy v 55 km/h.Obrazek Jedná se o jedny z prvních zkušebních testů v 70. letech před zahájením výroby. Konstruktéři však sestavili velmi tuhý základ karoserie a nosných konstrukcí. Díky "crash" testům byla technologie bezpečnosti vozu W126 přenesena v roce 1985 do novějšího modelu, a to W124.

Nyní se již dostáváme k našemu Mamutovi - W140. Informací je tu na webe dost, takže jistě postačí vložit pár fotek, abychom to to měli pěkně kompletní.
ObrazekObrazekObrazek

Obrazek

Obrazek

ObrazekObrazek


ObrazekObrazek


Další řada, které přišla pro ObrazekW140, znamenala pro určité milovníky "eskové" třídy jisté sklamání. Auto vypadalo spíše sportovně, navíc bylo dosti podobné třídě C.Obrazek V novodobé histori je W140 rozměrově největším "eskem" až do současnosti. Postupem času si myslím že si lidé na nástupce Mamuta, řadu W220 zvykli. Současný vývojObrazek a ceny vozů nám ale napovídají, že Mamut vždy bude Mamutem a v ceně začíná překonávat svého nástupce. Mě osobně se W220 líbí moc, ale jako klasického mercedesa bych volil W140 a W220 jako vůz na běžné ježdění. Je to holt taková "tuctovka". Nemá cenu zde popisovat v čem je W220 lepší, je to prostě nástupce, který používá moderní technologie a novou výbavu jako navigační systém, dvd atd... . ObrazekZase na drohou stranu, W140 disponuje také dosti solidní výbavou a kvalitní navigaci koupíte za pár korun a připíchnete na sklo a rádio s LCD dnes také není žádný problém, a nic jiného vám už nechybí.

Určitě skvělým motorem který je použit v W220 je výkoný řadový šestivále 320cdi, se kterým si můžete užít dinamickou jízdu a navíc hravě zvládnete jezdit sObrazeke spotřebou do 10l/100km.


V současné době nám S-classovou řadu uzavírá model, který na trh přišel v roce 2005 s továrním označením W221. Tento model disponuje asi nejmodernějšími technologiemi světového automobilismu. Oproti svému předchůdci ObrazekW221 mu zase nějaký ten centimetr narostl, ale na našeho "křižníka" Mamuta to nestačí :-). Měl jsem možnost auto si důkladně prohlédnout a posadit se v něm. Když přesedněte z Mamuta, tak máte pocit, že sedíte už v ne tak prostorném voze. Přitom velikost je téměř stejná. Vysvětlení je jednoduché, když se posadíte, zabouchnete dveře, Obrazektak vás interiér nádherně celého obklopuje, ruce si položíte na dveře a loketní opěrku, vše máte při ruce, takže se je nenamáháte ani zvednout. Určitě si na to člověk rychle zvykne, ale v W140 máte kolem sebe až nadbytečný prostor - proto (třeba jako já) dostanete Mamutí sindrom, a každý jiný vůz (u mě kromě M-B GL) vám připadně malý a bez místa. Tento prostor je dle mého názoru dán také Obrazekstavbou karoserie. Ne příliš zaoblená karoserie poskytuje větší prostor, než moderní zaoblené tvary. Musím uznat že W221 je opravdu nádherný vůz. Uvidíme jestli se z něj také někdy stane classic carObrazekObrazek


Obrazek

Pojďme si udělat na závěr malou rekapitulaci:
W111

Obrazek

W116

Obrazek

W126

Obrazek

W140

Obrazek

W220

Obrazek

W221

Obrazek